Rumored Buzz on odklejanie siatkówki

Celem leczenia jest zidentyfikowanie wszystkich otworów, przedarć siatkówki i ich zamknięcie oraz połączenie siatkówki z nabłonkiem barwnikowym siatkówki. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie następujących metod:

poruszanie się podczas ruchów oka obiektów, które rzucają cień na siatkówkę i przypominają swoim wyglądem pajęczynki, liczne czarne lub czerwone kropki oraz obrączkowe zmętnienie, obecność w polu widzenia błysków światła, inaczej nazywanych fototopsjami - jest to zazwyczaj wczesny objaw odwarstwienia siatkówki, obniżoną ostrość wzroku, ubytki w polu widzenia wskazujące jednoznacznie na odwarstwienie siatkówki, w skrajnych przypadkach powstaje tzw. "zasłona przed okiem", która lubi się rozrastać.

W niektórych przypadkach, leczenie odwarstwienie siatkówki wymaga kombinacji różnych technik chirurgicznych, aby osiągnąć najlepszy możliwy rezultat.

Oddzielenie siatkówki od błony naczyniowej oznacza, iż zostaje ona pozbawiona tlenu oraz substancji odżywczych, przez co nie może właściwie funkcjonować. Aby zatem nie doszło do nieodwracalnych zmian, skutkujących przede wszystkim utratą wzroku, konieczne jest natychmiastowe podjęcie odpowiedniego leczenia.

Najczęściej do odłączenia siatkówki prowadzi tzw. tylne odłączenie ciała szklistego – substancji wypełniającej gałkę oczną (tzw. odwarstwienie przedarciowe). W miejscach, gdzie jest ono najsilniej połączone z siatkówką (obwód ognisk degeneracyjnych) ryzyko przedarcia warstwy światłoczułej jest największe.

Odwarstwienie siatkówki - konieczna wizyta u lekarza Odwarstwienie siatkówki - leczenie Powikłania odwarstwienia siatkówki Odwarstwienie siatkówki - najczęściej zadawane pytania

Wymienione objawy mogą także świadczyć o tylnym odłączeniu ciała szklistego, które nie musi być powikłane przedarciem i odwarstwieniem siatkówki. Do symptomów charakterystycznych dla odwarstwienia należą:

zaniża single ciśnienie wewnątrzgałkowe – tzw. hipotonia gałki ocznej, która jest wynikiem odpływu cieczy wodnistej do przestrzeni podsiatkówkowej, a następnie jej wchłonięcia;

Nie należy tego lekceważyć, gdyż w przypadku odwarstwienia siatkówki niezbędne jest natychmiastowe leczenie. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnej utraty wzroku. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Źródło: 123RF

Siatkówka jest najbardziej wewnętrzną warstwą gałki ocznej. Nazywana jest warstwą fotoczułą, gdyż promienie świetlne po przejściu przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste skupiają się na siatkówce.

Niekiedy konieczny jest przeszczep siatkówki oka. Choć dotyczy to jedynie najcięższych przypadków.

Używasz soczewek kontaktowych i obawiasz się zakażenia oczu? Jeśli będziesz stosować się do zasad higieny, nie grożą Ci żadne dolegliwości! Sprawdź nasze porady!

Na uzyskanym w ten sposób obrazie siatkówki, można zauważyć zmiany świadczące o ewentualnym jej odwarstwieniu. Jeśli diagnoza będzie jednoznaczna, lekarz zaleci wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Możesz również dokonać wyboru website poszczególnych kategorii plików cookie wchodząc w “Ustawienia”. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Rumored Buzz on odklejanie siatkówki”

Leave a Reply

Gravatar